Gyakran feltett kérdések

Műtét előtt

Mikor javasolt a plasztikai műtét?

Amennyiben súlyunk stabilnak mondható, nincs súlyingadozás és a fogyást követően a súlyunkat képesek vagyunk tartani. Emlőműtétek esetén, a szoptatás befejezte után 6 hónappal. Az egészségi állapotunk kiegyensúlyozott és a lehető legjobb formában vagyunk egy műtétre.

Hol lehet konzultációra jelentkezni?

Kérj bátran egy konzultációt üzenetküldéssel vagy akár telefonon is,  ahol választ kapsz minden kérdésedre és emellett teljes képet kapsz a személyes lehetőségeidről! Konzultációra időpontot közvetlenül szakorvosunk asszisztensétől (Varró Márta) kérhetsz a +36 30 071 9100 telefonszámon.

Konzultációt követően mikor kerülhet sor a műtétre?

Ez sok mindentől függ, természetesen szem előtt tartjuk Páciensünk igényeit és ennek megfelelően beszélünk meg időpontot.

Milyen vizsgálatok szükségesek a műtét előtt?

Az altatáshoz szükséges labor vizsgálat, EKG, mellkas röntgen.
Az emlőműtéthez emlő ultrahang, vagy ultrahang és mammográfia, illetve MRI vizsgálatra is szükség lehet, ezt megbeszéljük a konzultáción.
Amennyiben olyan kísérőbetegséggel rendelkezik, amely szükségessé tesz más szakorvosi véleményt, úgy arra is szükség lesz.

Javasolt műtét előtt vitamint szedni?

Felnőtteknél műtéttől függetlenül is javasolt a multivitamin szedése, mert ez megelőzheti a krónikus betegségek kialakulását, mint szívbetegség, néhány daganatos betegség, vagy a csontritkulás. /Fairfield KM Fletcher RH Vitamins for chronic disease prevention in adults: scientific review JAMA 2002;287:3116–3126./

A műtét kimenetelét pozitívan befolyásolhatja néhány vitamin.

Fontos tudni, hogy a műtét körüli időszakban nem szabad diétázni, mert maga a műtét igénybe veszi a szervezetet, ezért sokszor több táplálékra van szükség.

A vitamin: 15.000-25.000 IU/ nap maximum 4 hétig

C vitamin: 500-750 mg naponta (elosztva)

B vitamin: B-100 komplex (B1, B2, B3, B6, biotin, pantotensav, folsav, B12, kolin, inositol)

Zinc: 15-21 mg/ nap

Szelén:  150-210 mcg/ nap

Kopper: 1,5-2 mg/ nap

Arnica montana: 30 x formula mtűté utén napi 3x

Bromelain: 1500 mg/ nap, 2000-3000 MCU/ nap

Flavonoidok: 600-1500 mg/ nap

/David Rahm, A Guide to Perioperative Nutrition, Aesthetic Surgery Journal, Volume 24, Issue 4, July 2004, Pages 385–390,/

Milyen vitaminokat, táplálékkiegészítőt érdemes elhagyni műtét előtt?

Az alábbi vitaminokat két héttel a műtét előtt javasolt elhagyni és műtét után egy hétig nem javasolt a szedése.

Fekete áfonya (Vaccinium Myrtillus)

Dong quai (Angelica sinensis)

Echinacea

Ephedra (Ma huang)

Őszi margitvirág

Halolaj

Fokhagyma (Allium sativum)

Gyömbér (Zingiber officinale)

Ginko (Ginko biloba)

Ginseng (Panax ginseng, P. Quinquefolium)

Aranypecsét(Hydrastis canadensis)

Galagonya (Crataegus Laevigata)

Kava. Kava (Pipe Methysticum)

Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra)

Melatonin

Vörös lóhere (Triflium pretense)

orbáncfű (Hypericum perforatum)

Valerian (Valeriana officialis)

Vitamin E

Yohimbe (Corynanthe yohimbe)

/David Rahm, A Guide to Perioperative Nutrition, Aesthetic Surgery Journal, Volume 24, Issue 4, July 2004, Pages 385–390,/

Hogyan fogyaszthatok folyadékot és ételt az altatásos műtétem előtt?

Folyadékot 4 órával, ételt 6 órával a beavatkozás előtt már nem szabad fogyasztani.

Mi történik altatás előtt?

Altatás előtt, leellenőrizzük, hogy minden alá van-e írva és minden papír rendben van-e, majd megmutatjuk a szobáját. A nővérünk segítségével előkészítjük a műtétre, ami fürdést, átöltözést és vénabiztosítást jelent. Az altatóorvos gyorsan megvizsgálja, majd megtörténik a berajzolás és a képi dokumentáció is. Ezután feladjuk a kompressziós harisnyát és miután mindenkivel megismerkedett és késznek érzi magát bekísérjük a műtőbe. A műtőben az altatóorvos asszisztense fogadja és felhelyezi az altatáshoz szükséges EKG monitort, illetve ellenőrzi a vénáját, majd az altatóorvos egy maszk segítségével friss levegővel átlélegezteti a tüdejét, ezután megkapja az altatáshoz szükséges gyógyszereket és elkezdődik a beavatkozás.

Kell vérhígító plasztikai műtét esetén?

Minden műtét esetén egyénileg felmérjük a trombózis kockázatát és annak megfelelően védekezünk a vérrögképződés ellen.

Kapok műtétnél antibiotikumot?

Igen, műtét előtt kis idővel mindenképpen adunk intravénásan egy adag antibiotikumot, hogy a sebfertőzés kockázatát minimalizáljuk, de ezt követően a műtét típusa szabja meg, hogy ezt folytatjuk-e.

Műtét után

Mi történik műtét után?

Műtét után a kompressziós ruhájában visszakísérjük a szobájába és egy nővér ellenőrzi ezt követően az állapotát. Amennyiben minden rendben van, úgy másnap reggel hazamehet kísérővel.

Mennyire fáj utána egy beavatkozás?

Zömében az első 24 óra fájdalmasabb, de ebben az időszakban erősebb fájdalomcsillapítókat adunk. Ezt követően otthon a kiadott fájdalomcsillapító elegendő szokott lenni.

Mikor érheti víz a sebet?

A műtétet követően 48 órával, amennyiben másképp nem kérjük, minden esetben le lehet zuhanyozni és érheti víz a sebet. Az áztatás ellenben nem javasolt.

Hogyan fürödjek műtét után?

Javasolt a kötszert levenni, majd a sebet lezuhanyozni. Ezt követően a területet óvatosan szárítsuk meg és kezeljük le valamilyen sebfertőtlenítő szerrel. Amennyiben száraz a terület úgy a seb nagyságának megfelelő szigetkötszerrel le lehet fedni a területet.

Meddig ajánlott a kompressziós ruha hordása?

6-8 hétig javasolt a kompressziós ruha, ezt mi biztosítjuk. Amennyiben csere ruhadarabra van szükség, úgy abban is készséggel segítünk.

Varratszedés mikor történik? Drain?

Minden testtájon máskor történik a varratszedés. A szemhéjplasztikát követően egy héttel a műtét után vesszük ki a varratot, míg egy háton lévő elváltozásból három héttel a műtétet követően. Zömében az emlőműtét és hasi műtéteket követően felszívódó fonállal dolgozunk, így itt nincs szükség varrateltávolításra.

Mennyire fáj a varratszedés?

Nem fájdalmas, csak kellemetlen.

Mit érdemes a hegre használni?

A heg nagyjából egy évvel a beavatkozást követően éri el a végleges formáját. Én szilikonos tapaszt szoktam javasolni, illetve a fényvédelem fontos!

Mellplasztika

Szükséges emlőműtét előtt emlővizsgálat?

Igen mindenképpen emlőműtét előtt emlő ultrahang és mammográfia szükséges.

Lehet implantátummal szűrővizsgálatra járni?

Lehet, sőt tünet vagy panasz esetén 30–35 éves kor felett kötelező. A mammográfia az egyetlen, tudományosan igazolt eljárás az átlagos rizikójú nők szűrésére, az emlőrákos halálozás csökkentésére.

Implantátum beültetés után milyen emlővizsgálatokon vehetek részt?

Az implantátum nem kizáró ok. Javasoljuk a beültetést követően 3 évvel később az MRI vizsgálattal kiegészíteni a szűrővizsgálatot.

Implantátum csere esetén szükséges képalkotó vizsgálat?

Igen szükséges minden esetben. Mammográfia és ultrahang, amennyiben gyanú van az implantátum sérülésére, úgy azt az MRI vizsgálattal érdemes kiegészíteni.

Kiszakadt az implantátumom, mehetek Mammográfiás vizsgálatra?

Igen, speciális technikával vizsgálható az emlőállomány.